MİKRO KURULUMU

    Mikro Paket Programının kurulacağı terminalin verimli çalışabilmesi için en az aşağıdaki sistem özelliklerini taşıması gerekir.
 Pentium III 2.0 ve üstü işlemci,
 512 MB Ram bellek,
 1 GB boş disk alanı,
 Windows 2000 ve üzeri işletim sistemleri ve ağ yapısı.

Paket programın kurulumu için izlenmesi gereken işlem adımları sırası ile şöyledir:
 Program kurulumuna başlamadan önce www.microsoft.com.tr adresinden işletim sistemini güncellemelerini yapınız.
 Bilgisayar sistem yöneticisi (Administrators grubuna kayıtlı kullanıcı) hakkına sahip kullanıcı ismiyle açınız.
 Kurulum CD’sini sürücüye yerleştirerek açınız.

     KURULUM AŞAMALARI

    1- Program bilgisayara ilk kez kurulacaksa, öncelikle eğitim CD’si içinde mevcut olan WindowsInstaller-KB893803-v2-x86.exe programı kurulmalıdır. (Bu program www.microsoft.com.tr adresinden de indirilebilmektedir.)

    2- mikro kurulumu

mikro kurulumu

micro kurulumu

          3- Son seçeneğinin tıklanması ile bilgisayar otomatik olarak yeniden başlatılır. Bilgisayarınıza SQL2000 kurulumunu yapmak istiyorsanız, öncelikle MSDE klasörüne girerek SETUP komutunu çalıştırınız SQL kurulunu tamamlayınız.
Daha sonra SQL in çalışmasını sağlayınız. Bunun için bilgisayarınızı yeniden başlatınız, veya Başlat / Programlar / Başlangıç / Service Manager seçeneğini kullanarak SQL simgesinin Başlat çubuğuna gelmesini sağlayınız. Daha sonra SQL simgesi üzerinde mause ile sağ klik yaparak Start komutunu uygulayınız. Böylece SQL’i çalışır duruma getirmiş olacaksınız.

         mikro kurulumu aşamaları görüntülü anlatım

4-MSDE(SQL2000) kurulumunu tamamlanarak çalıştırıldıktan sonra TicaretLiseleri_MikroKurulumu dosyasını çalıştırarak aşağıdaki işlem adımlarını izleyiniz. Mikro paket programını farklı bir dizine kurmak isterseniz aşağıdaki pencerede sürücü adında D: E: gibi tadilat yapabilirsiniz.

   mikro kurulum işlemleri

       Kurulumun sonuna gelindiğinde aşağıdaki pencere gelir. Bu pencerede SQL Sunucusu bölümüne otomatik olarak bilgisayarınızın adı gelir. Aşağıdaki pencerede dikkat edilmesi gereken husus şudur:
Kurulum için veri dizinin veri çalışma dizininden farklı olması durumunda veri çalışma dizinindeki ifade aynen kurulum için veri dizinine de yazılır. Bu pencerede herhangi bir değişikliğin yapılması halinde Database.ini dosyasına Kaydet simgesi tıklanır. Böylece
programın her açılışından aynı ayarlamanın tekrar yapılması önlenmiş olur.

       mikro kurulumu

         5- Bilgisayarınıza SQLEXPRESS’i diğer bir ifade ile SQL2005’i kurmuş iseniz aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi bilgisayarınızın adının yer aldığı bölüme SQLEXPRESS ilavesini yaparak Database.ini dosyasına Kaydet simgesini tıklayınız.

         mikro nasıl kurulur, micro nasıl kurulur

         Tanımlanacak firmalar arasında böyle bir ilişki söz konusu değilse her firma için ayrı veritabanı tanımlamak tabi ki doğru olanıdır. Bunun için aşağıdaki pencerede görüldüğü gibi işletmeye verilecek olan veritabanının kodu yazılır. Bu kod içerisinde

Türkçemize özgü harfler, boşluk ve */?+- gibi karakterler yer almamalıdır.

   mikro kurulumu

mikro

        Devam butonu tıklandığında açılan aşağıdaki pencerede işletme için uygun olan veritabanı adı yazılır ve Saklanır.
Veritabanı tanımlama işlemi bittikten sonra açılmış olan aşağıdaki pencerede firma tanıtım kartı açılarak firmanın ismi ve diğer bilgileri tamamlanarak kaydedilir.

  • FriendFeed'de Paylaş
  • Facebook'ta Paylaş
  • Twitter'da Paylaş
  • KAPAT
    Yandex.Metrica